Összecsapások a globalizációellenes tüntetők és a rendőrség között a G8-csúcs előtt
Népszabadság • Inotai Edit • 2007. június 4.
Húsz éve nem voltak ilyen brutális összecsapások Németországban - állítják német szakértők. Pedig szombat délután minden békésen kezdődött. A kikötővárosban harmincezer (a szervezők szerint 80 ezer) ember vonult fel karneválszerű menetben a globalizáció és a legfejlettebb államok, illetve Oroszország részvételével tartandó G8-csúcstalálkozó ellen és egy igazságosabb világ mellett.
A demonstrálók közé keveredett háromezer szélsőbaloldali radikális azonban estére csatatérré változtatta a rostocki belvárost: órákon át repkedtek az utcakövek és az üvegek, amire a rendőrök vízágyúval és könnygázzal válaszoltak. A símaszkos autonómok kirakatokat törtek be, autókat borítottak fel és gyújtottak fel. Az eredmény ezer sérült, ebből csaknem ötszáz rendőr.
A G8-ellenes megmozdulások szervezői közül többen elismerték, hogy erre maguk sem számítottak, és részben az ő hibájuk, hogy nem voltak képesek fenntartani a rendet. A rendőrséget kevesen hibáztatják, a legtöbb globalizációbíráló úgy véli, a hatóságok az erőszak mérséklésére törekedtek, amíg lehetett. Végül kénytelenek voltak saját testi épségüket védeni.
Az Attac szervezet németországi vezetése egyébként úgy sejti, hogy a randalírozó autonómok komoly segítséget kaptak külföldről, az összecsapások után őrizetbe vett 160 ember között voltak franciák, spanyolok, oroszok, bolgárok és még japánok is.
- Sajnos olyan randalírozókról van szó, akiket nem politikai célok vezérelnek, így lehetetlenség velük tárgyalni - ismerte el Manfred Stenner, a békés tüntetések egyik szervezője. A békésebb antiglobalisták tudják, hogy az erőszakos akciók főképp nekik ártanak, hiszen politikai-társadalmi követeléseik helyett most az emberek többségét elriasztó képek járják be a világot.A németek többsége egyébként nem hiszi, hogy a június 6. és 8. közti G8-csúcstalálkozó bármilyen konkrét eredményt hoz majd. Angela Merkel ugyan ambiciózus célokat fogalmazott meg - a klímapolitikától az afrikai országok megsegítésén át a pénzügyi alapok (hedge founds) szabályozásáig és a szellemi-szabadalmi jogok védelméig -, a véleménykülönbségek a meghívottak között egyelőre tetemesek.
A német kormány azonban bízik benne, hogy ha másra nem, arra jó lehet, hogy ismét ráirányítsa a figyelmet az afrikai szegénység vagy a klímaváltozás problémájára, és így előkészítse a terepet arra, hogy konkrét megállapodások születhessenek a valóban nemzetközi szervezetek, a WTO vagy az ENSZ keretein belül. A találkozó előtt Oroszországban megszellőztették: Moszkva már nem is siet a WTO-ba.