Google Search

Google

Naptár

december 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

koszonto helye...

Kedves Olvasó! Ezen az oldalamon találhatod a magyar vonatkozású híreket. Infók a világból, egyetemekről, szerelemről, s sok minden érdekes topicról. Kellemes időtöltést kívánok ezen a blogon... Szerkesztő

RSS - oliverhannak.com

Nincs megjeleníthető elem

Linkblog

A tévé behálózza a netet

2007.06.01. 11:27 oliverhannak

A műsort már magának alakítja, még nem szól vissza a néző

Népszabadság • Maróti Erika   • 2007. június 1.
A sajátos magyar tévézési szokások miatt a hazai műsorszórási piac továbbra is aranybányának tűnik. A versenyt újabban az internetes műsortovábbítás is színesíti, amely választékban a műholdas, minőségben az igényesebb kábeles megoldások alternatívája lehet.

Egy átlagos európai felnőtt nagyjából két órát, egy magyar viszont több mint négyet tölt naponta a képernyő előtt. Az alapvetően reklámokból élő "műsoripar" számára emiatt kicsi, de fontos piac a hazai, amit most az internet felől, a világháló infrastruktúráját és lehetőségeit kihasználva igyekeznek kibővíteni, illetve újra felosztani.

Magát a digitális internetes műsorterjesztést az IPTV betűszóval jelölik (az IP az adattovábbítás módjára, vagyis az internetprotokollra utal, a TV pedig nem szorul magyarázatra). A technológia régóta adott - 1994-ben az ABC volt az első társaság, amely az interneten keresztül közvetítette az egyik televíziós műsorát, majd 1998-ban az AudioNet elindította az első élőben közvetített rádióadást a világhálón. A nagy felbontásban is élvezhető képminőség a széles sáv hiánya miatt akkor még sehol sem volt elérhető, ma viszont Magyarországon is sokfelé - jelenleg mintegy harminc városban - átléphető ez a technikai korlát. Az IPTV jelenleg több mint százmillió háztartásban található meg világszerte, és az igazi fejlődés még csak most kezdődik: a legtöbb telekommunikációs cég potenciális lehetőségként tekint az internetes műsorszórásra. (Idehaza egymillió potenciális és néhány ezer tényleges előfizetővel lehet számolni.)

A technológia lényege, hogy a tévéműsor az internetkapcsolat lassítása nélkül, széles sávú (legalább 7-8 mbit/s kapacitású) ADSL-csatlakozáson át, kódolt és tömörített (MPEG4 formátumú) jelfolyamként érkezik a háztartásokba. A digitális jel egy úgynevezett set-top-boxszal - vagyis a már meglévő tévékészülékre csatlakoztatott beltéri vevőegységgel - vihető át a készülékre. Az előfizetéshez ADSL-modem helyett digitális elosztó (home gateway) tartozik, ehhez lehet csatlakoztatni a vevőegysége(ke)t, a számítógépe(ke)t, illetve két telefont is.

Bár a kábelhálózatok szinte az ország összes fizetőképes(nek tűnő) régióját lefedik, a műholdas vétel pedig (egy-két építészetileg vagy domborzatilag különösen leárnyékolt pontot leszámítva) mindenütt hozzáférhető, az internetes alternatívára a jelek szerint van igény, vélhetően a kedvező ár/érték arány, illetve a csak itt elérhető kiegészítő szolgáltatások miatt.

Ma Magyarországon a T-Online és a TVNET kínálja a nettévézés élményét. Az előbbi T-Home TV nevű szolgáltatáscsomagja - amelyet egy múlt heti sajtótájékoztatón mutattak be - tartalmaz digitális, online elérhető videotékát (VOD - Video On Demand), műsorfelvevő funkciót (PVR - Personal Video Recorder), elektronikus műsorújságot (EPG - Electronic Program Guide), megállítható, időben csúsztatható adást (timeshift), gyerekzárat, késleltetési, visszanézési és kép a képben funkciókat (PIP), számla- és csomaginformáció-megjelenítést, személyre szabott tévét (My TV). Mindezek a televízió képernyőjén megjelenő, könnyen kezelhető, magyar nyelvű menürendszeren keresztül, a set-top-box segítségével, távirányítós vezérléssel működtethetők. Az alapcsomag 3490, a családi csomag 4990 forintba kerül, kiegészítő csomagokat további 1000-3000 forintért lehet rendelni. A választékban 40 csatorna szerepel, a legnézettebb adók (mint például az RTL Klub, a TV 2, a Viasat3) mellett a kábeles, illetve műholdas tévészolgáltatásokból jól ismert tematikus csatornák többsége (AXN, Discovery Channel, National Geographic Channel, Sport1, Sport2) is hozzáférhető. Külön havi előfizetési díj ellenében négy mozicsatornával (HBO, HBO2, Cinemax, Cinemax 2) is bővíthető a csomag.

A nettévézésben a fejlődés lehetőségét nem pusztán a programválaszték bővülése jelenti. Az internet nyújtotta interaktivitás és az IPTV-szolgáltató által kialakított egyedi előfizetés révén a szolgáltatás tökéletesen személyre szabható, akár úgy is, hogy - a beltéri egység merevlemezes felvevőjét felhasználva - a híradó, a kedvenc sorozatunk és a valóságshow utolsó epizódjának kezdési idejét is be lehet programozni. A tartalom pedig nem kizárólag az egyes csatornákkal bővülhet: megjelenhetnek a képernyőn a műsorok alatt rendelkezésre álló kiegészítő információk (adatok a főszereplőről, a rendezőről, a film DVD-változatáról). Ha pedig elkezdődik a BL-döntő, amit élőben szeretnénk megtekinteni, akkor csak meg kell állítani a filmet, és a meccs végeztével onnan folytathatjuk, ahol abbamaradt.

Nézegethetünk komputeren tárolt fényképeket, zenét is hallgathatunk a tévén keresztül (akár filmnézés közben is), de az online vásárlás (például a tévéreklámokhoz kapcsolódóan), a filmrendelés is megoldható.

A telefonunk segítségével pedig létrehozhatunk egy gyakran nézett csatornalistát, de módosíthatjuk a biztonsági funkciókat is (jelszavas gyermekzár, a korhatáros filmek vagy a vásárlás letiltása). Már elkezdődött a freemail és a T-Home TV integrálása: az elektronikus levelezéshez nem lesz szükség számítógépre, de még számítógépes és internetes ismeretekre sem, elegendő lesz hozzá a televízió és a távkapcsoló, amely az idősebbeket is az e-mailezők táborába vonzhatja. A jövő egyik lehetősége a közösségi portálok "becsatornázása", így bármely ismerősünkről megtudhatjuk, éppen melyik adót nézi, kapcsolatba is léphetünk vele, miközben nekünk sem kell elszakadni a kiválasztott film izgalmaitól.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://oliverhannak.blog.hu/api/trackback/id/tr6790585

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása