Google Search

Google

Naptár

január 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

koszonto helye...

Kedves Olvasó! Ezen az oldalamon találhatod a magyar vonatkozású híreket. Infók a világból, egyetemekről, szerelemről, s sok minden érdekes topicról. Kellemes időtöltést kívánok ezen a blogon... Szerkesztő

RSS - oliverhannak.com

Nincs megjeleníthető elem

Linkblog

Garantált az átlag fölötti fizetés

2007.05.10. 08:42 oliverhannak

Népszabadság • Angeli Adrienn  
A műszaki végzettségűeket az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) éves bértarifa-felmérésének adatai szerint is remekül megfizetik. Az ÁFSZ 2006-os, valamennyi korcsoportra vonatkozó kimutatása alapján megállapítható, hogy a műszaki diplomával rendelkezők havi átlagkeresete 240 ezer és 360 ezer forint között van.

Legjobb fizetésre a gyengeáramú villamosmérnökök és a gépészmérnökök számíthatnak 350-360 ezer forintos átlagkeresettel. Sikeres választás szoftverfejlesztőként és közlekedésmérnökként elhelyezkedni - bruttó 340 ezer forint havi keresettel. Jócskán lemarad mögöttük az építészmérnök 260 ezer, és a környezetvédelmi mérnök 240 ezres bruttó havi átlagfizetése.

A természettudományi képesítéssel rendelkezők közül legkeresettebbek a matematikusok: átlagkeresetük elérheti a 468 ezer forintot. A geológusok, geofizikusok is jobban keresnek a műszaki területen állítólag legjobban megfizetett villamosmérnököknél - fizetésük 390 ezer forint is lehet. A természettudományi diplomával rendelkezők elismertségi rangsorának végére a biológusok kerültek 255 ezres bruttó fizetésükkel.

Mindazonáltal - az Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK) megbízásából 2006-ban készült hallgatói véleményfelmérés szerint - a megkérdezett biológushallgatók 90 százaléka szakterületén szeretne munkát találni annak ellenére, hogy tisztában van a bizonytalan elhelyezkedési lehetőségekkel. A legbizakodóbb szegedi és pécsi diákok kérdezettjeinek több mint 80 százaléka gondolta, hogy el fog tudni helyezkedni diplomaszerzés után egy-két éven belül. Oktatóik már nem ilyen derűlátóak. Szerintük a hallgatók fele, esetleg kétharmada marad majd a szakmában, tehát talál szakterületének megfelelő állást egy-két éven belül. Legkevésbé a szombathelyi Berzsenyi Dániel Főiskola hallgatói bíznak elhelyezkedésükben ezen a tudományterületen.

A gépészhallgatók szakterületen való elhelyezkedésének eselyét 95 százalék fölé helyezi minden megkérdezett diák. Oktatóik zöme is biztos hallgatóik gyors elhelyezkedésében, abban azonban már megoszlanak a vélemények, hogy a végzettek vajon szakterületen belül maradnak-e. A nyíregyházi diákok, a Szent István és a Pannon Egyetem oktatói a legóvatosabbak a végzés utáni gyors elhelyezkedési esélyeket és a diákok pályán maradásának esélyeit latolgatva.

A Budapesti Gazdasági és Műszaki Egyetem (BGME) Diákközpontja nyolcadik alkalommal készített felmérést az egyetemen diplomát szerzettek elhelyezkedéséről. A tavaly elkészült kutatás a 2002-ben és 2004-ben végzetteket követte nyomon. Míg három éve az egyetem diplomásai a megyei jogú városokban - sőt egyes községekben is - ugyanolyan jól, sőt jobban kerestek, mint a fővárosban munkába állók, ez ma már nem mondható el. A Budapesten munkát vállalók jobban keresnek. A felmérés szerint a BGME végzettjeinek keresete meghaladja az Állami Foglalkoztatási Szolgálat adatait, és a vizsgált nyolc foglalkozásból csupán kettőnél - a vegyész- és az építészmérnökök esetében - volt hasonló összeg a bruttó havi bér a két statisztikában. A BGME adatai szerint végzett diákjaik átlagosan jobban keresnek, mint az azonos szakon más intézményben diplomázók.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://oliverhannak.blog.hu/api/trackback/id/tr3573550

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása