Népszabadság • Angeli Adrienn
Legjobb fizetésre a gyengeáramú villamosmérnökök és a gépészmérnökök számíthatnak 350-360 ezer forintos átlagkeresettel. Sikeres választás szoftverfejlesztőként és közlekedésmérnökként elhelyezkedni - bruttó 340 ezer forint havi keresettel. Jócskán lemarad mögöttük az építészmérnök 260 ezer, és a környezetvédelmi mérnök 240 ezres bruttó havi átlagfizetése.
A természettudományi képesítéssel rendelkezők közül legkeresettebbek a matematikusok: átlagkeresetük elérheti a 468 ezer forintot. A geológusok, geofizikusok is jobban keresnek a műszaki területen állítólag legjobban megfizetett villamosmérnököknél - fizetésük 390 ezer forint is lehet. A természettudományi diplomával rendelkezők elismertségi rangsorának végére a biológusok kerültek 255 ezres bruttó fizetésükkel.
Mindazonáltal - az Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK) megbízásából 2006-ban készült hallgatói véleményfelmérés szerint - a megkérdezett biológushallgatók 90 százaléka szakterületén szeretne munkát találni annak ellenére, hogy tisztában van a bizonytalan elhelyezkedési lehetőségekkel. A legbizakodóbb szegedi és pécsi diákok kérdezettjeinek több mint 80 százaléka gondolta, hogy el fog tudni helyezkedni diplomaszerzés után egy-két éven belül. Oktatóik már nem ilyen derűlátóak. Szerintük a hallgatók fele, esetleg kétharmada marad majd a szakmában, tehát talál szakterületének megfelelő állást egy-két éven belül. Legkevésbé a szombathelyi Berzsenyi Dániel Főiskola hallgatói bíznak elhelyezkedésükben ezen a tudományterületen.
A gépészhallgatók szakterületen való elhelyezkedésének eselyét 95 százalék fölé helyezi minden megkérdezett diák. Oktatóik zöme is biztos hallgatóik gyors elhelyezkedésében, abban azonban már megoszlanak a vélemények, hogy a végzettek vajon szakterületen belül maradnak-e. A nyíregyházi diákok, a Szent István és a Pannon Egyetem oktatói a legóvatosabbak a végzés utáni gyors elhelyezkedési esélyeket és a diákok pályán maradásának esélyeit latolgatva.
A Budapesti Gazdasági és Műszaki Egyetem (BGME) Diákközpontja nyolcadik alkalommal készített felmérést az egyetemen diplomát szerzettek elhelyezkedéséről. A tavaly elkészült kutatás a 2002-ben és 2004-ben végzetteket követte nyomon. Míg három éve az egyetem diplomásai a megyei jogú városokban - sőt egyes községekben is - ugyanolyan jól, sőt jobban kerestek, mint a fővárosban munkába állók, ez ma már nem mondható el. A Budapesten munkát vállalók jobban keresnek. A felmérés szerint a BGME végzettjeinek keresete meghaladja az Állami Foglalkoztatási Szolgálat adatait, és a vizsgált nyolc foglalkozásból csupán kettőnél - a vegyész- és az építészmérnökök esetében - volt hasonló összeg a bruttó havi bér a két statisztikában. A BGME adatai szerint végzett diákjaik átlagosan jobban keresnek, mint az azonos szakon más intézményben diplomázók.